Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los. Leonard Mlodinow

ISBN:

Published:

Paperback

264 pages


Description

Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los.  by  Leonard Mlodinow

Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los. by Leonard Mlodinow
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, ZIP | 264 pages | ISBN: | 5.26 Mb

Dlaczego dobra historia jest często mniej prawdopodobna niż marne wyjaśnienie? Z jakimi zadaniami szczur radzi sobie lepiej od człowieka. Jak obliczyć, na ile różnych sposobów coś może się zdarzyć i dlaczego to jest ważne? Dlaczego losowość jestMoreDlaczego dobra historia jest często mniej prawdopodobna niż marne wyjaśnienie? Z jakimi zadaniami szczur radzi sobie lepiej od człowieka. Jak obliczyć, na ile różnych sposobów coś może się zdarzyć i dlaczego to jest ważne?

Dlaczego losowość jest bardziej fundamentalnym pojęciem od przyczynowości?Książka Leonarda Mlodinowa poświęcona jest rachunkowi prawdopodobieństwa. Można w niej wyróżnić dwa główne motywy: pierwszy – prawdopodobieństwo w życiu codziennym, z licznymi przykładami- drugi – rozwój i powstanie rachunku prawdopodobieństwa na przestrzeni stuleci oraz wybitne postacie matematyków z tym związanych. Autor opisuje tu wybrane postacie wielkich uczonych, epizody z ich życia, dokonania i badania.Leonard Mlodinow (ur. 1954)Jest z wykształcenia fizykiem, w roku 1981 uzyskał na Uniwersytecie w Berkeley doktorat z fizyki teoretycznej.

Niemniej, życie jego można określić jako urozmaicone- po okresie intensywnej działalności naukowej poświęcił się pracy w Hollywood, gdzie m.in. pisał scenariusze do takich seriali jak „McGyver” i „Star Trek”. Potem zajął się tworzeniem gier komputerowych, współpracował ze Studiem Walta Disneya, a w ostatnich latach zaczął pisać książki. Napisał pięć książek popularnonaukowych (jedną wspólnie z samym Stephenem Hawkingiem – kontynuację „Krótkiej Historii Czasu”) i dwie dla dzieci.Spis treściPrologRozdział 1.

ŻYCIE WIDZIANE PRZEZ OKULAR LOSOWOŚCIO ukrytej roli przypadku i o zadaniach, z którymi szczur radzi sobie lepiej od człowiekaRozdział 2. PRAWDY I PÓŁPRAWDYO podstawowych zasadach rachunku prawdopobieństwa i o ich nadużywaniu. Dlaczego dobra historia jest często mniej prawdopodobna niż marne wyjaśnienie?Rozdział 3.

WYSZUKIWANIE DROGI W PRZESTRZENI MOŻLIWOŚCIRamy opisu sytuacji losowych. Od pewnego hazardzisty w ogarniętej dżumą Italii do kozy w teleturniejuRozdział 4. RÓŻNE DROGI DO SUKCESUJak obliczyć, na ile różnych sposobów coś może się zdarzyć i dlaczego to jest ważne.

O matematycznym znaczeniu nadziei i oczekiwańRozdział 5. PRAWA WIELKICH I MAŁYCH LICZBW jakim stopniu prawdopodobieństwa różnych zdarzeń są odzwierciedlone w wynikach, które obserwujemy? O paradoksie Zenona, pojęciu granicy i o tym, jak wygrać z kasynem w ruletkęRozdział 6. FAŁSZYWE WYNIKI DODATNIE I SOFIZMAT PROKURATORAJak dopasować swoje oczekiwania do wyników wcześniejszych obserwacji lub nowej wiedzy. Błędy w interpretacji prawdopodobieństwa warunkowego: od badań medycznych po proces O.J.

Simpsona i sofizmat prokuratoraRozdział 7. POMIAR I PRAWO BŁĘDÓWO znaczeniu i braku znaczenia wyników pomiaru. Krzywa Gaussa i oceny degustatorów win, sondaże przedwyborcze, szkolne stopnie oraz położenie planetRozdział 8. PORZĄDEK W CHAOSIEO tym, jak wielkie liczby wygładzają losowy nieporządek, albo o tym, dlaczego 200 milionów kierowców zachowuje się jak istota o ustalonych przyzwyczajeniachRozdział 9. ZŁUDZENIA WZORCÓW I WZORCE ZŁUDZEŃO tym, dlaczego regularne wzorce wyników zdarzeń losowych wprowadzają nas często w błąd.

Czy milion kolejnych zer albo sukcesy gwiazd z Wall Street mogą być czymś losowym?Rozdział 10. SPACER PIJAKADlaczego losowość jest bardziej fundamentalnym pojęciem od przyczynowości? Bruce Willis, Bill Gates i normalna teoria wypadków w odniesieniu do ludzkiego życiaPodziękowaniaIndeksEnter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los.":


estudiesotreballes.com

©2013-2015 | DMCA | Contact us